UNDER $20
UNDER $50
UNDER $75
BIG SPENDS
food sensitivity test kit ($160):
I know... this might not be the most fun present, but it is really cool! Your green friend probably knows a lot about food and health, so give them the gift of learning even more! More people to shop for? Check out my other gift guides below:Pin now, buy later!
0 Comments
UNDER $25
under $35
UNDER $50
UNDER $85
BIG SPENDS
CSA membership ($ depends):
I am a big advocate for Community Supported Agriculture. If you happen to be in the Dayton OH area, here's two that I use myself (Mile Creek Farm & Three Trees Farm). If you are not, here's a website that can help you find one: www.farmmatch.com Have others to shop for? Check out my other gift guides:Pin now, shop later!
It's 5:45 AM in the dead of winter. Your alarm is beeping but you just CAN'T get out of bed. It's pitch black out and you feel like a bear who got woken up from hibernating. After a few minutes debating sleeping in "just a few more minutes", you think about your new pumpkin spice coffee creamer and it motivates you to get out of bed.
Sound familiar? If so, keep reading because after you've finished this post, you'll be armed with some new tactics and products that will set you up for a more alert morning and a more relaxing evening. Anyways, back to our story...
Here's your checklist for a good morning:
WANT EMAILED WHEN I POST MORE TIPS LIKE THIS? SIGN UP BELOW!
Now here's your checklist for a good evening:
Now that we've covered the details, here's a recap of all the things you need to set yourself up for a great morning and night. After checking these items out on Amazon, share this post with a friend, we all need better sleep!
here's a recap of the items:
Right now, Plant Therapy has an AWESOME fall set for sale containing three 10 mL bottles of different fall scents. They're amazing! Yes, you can definitely put some in your diffuser, but the best part is, I’ve found an even EASIER way of using them instead of diffusing! All you need to do is...
Easy right! In case you missed the links to the fall blends, here it is, get your bottles now before they sell out! pin now and save for later!
This is where CSAs (short for Community Supported Agriculture) comes in. When you participate in a CSA, you are essentially paying a farmer in advance for their product whether it be produce, meat, honey, eggs, etc. By paying them in advance, you are giving them a BIG BENEFIT by offsetting some of their upfront costs from running a farm. Think about it, by the time you get to their farm stand or their produce gets to Whole Foods, they already have had A LOT OF WORK TO DO. Farmers don't get paid all year...
So... let's move on to the math... I participate in two different CSAs (one is for produce and one is for meat). produce CSA breakdown
I was able to sign up for 2019's growing season early (which got me a discount) and paid the cost up front (another discount). That payment gives us 12 deliveries, one every other week. Each delivery lasts us 2 weeks (just two of us at home) for a total of 24 weeks. My purchase price (with discounts) was $285. So:
$285 / 24 weeks = $11.88 per week for certified ORGANIC and FRESH as can be produce. UM HELLO. Major win. Could you spend $12 at Whole Foods or even Walmart for all your weekly organic produce? I think not. meat CSA breakdown
My meat CSA works a bit differently. Instead of signing up for a "growing season" you pay for meat in 10 lb increments to get a "bulk price". 10 lbs of meat is $85. On top of that, you get a free dozen of eggs from pasture raised chickens ($6 value at the Whole Foods near me). If we subtract the $6 from $85, that leaves us with $79 towards the 10 lbs of meat.
$79 / 10 lbs = $7.90 per pound for free-range, pastured, grass fed/finished meat! I know that price might seem high for ground meat, but that's not all you get... I get filet mignon, bacon and whole chickens in my mix too!
WANT TO BE NOTIFIED WHEN I POST MORE ARTICLES LIKE THIS? ENTER YOUR EMAIL BELOW!
final notes
Again, I am not telling you that you need to go broke to get the best food you can. What I am telling you to do is think outside retail grocery stores. I want you to do your research and find a local farmer/CSA who needs your support. CSAs are great opportunities to feed your family the best food you can get and to learn about so many new ingredients. I had no idea what a kohlrabi was before our CSA, and now it's one of my favorite foods! These CSAs have been huge time savers for me too. Imagine stopping somewhere only every other week to get all your produce for the week? Imagine going to the freezer and pulling out anything you'd like? For the variety, the price and the value of their food, CSAs are always a win and you are ALWAYS deserving of that value.
-always lifting your life, Laura
Now you're probably thinking, "Uh, just one? Why? Isn't this when you should be telling me to go tackle all my goals and start the year off strong?" Well, yes, that is all true... The beginning of a new year is a great time to harness motivation after we have drank/ate/sat around too much over the holidays, but there is another truth there that no one really wants to think about. The reality is...The reality is, most people jump in to the new year with WAY too many changes/additions/removals on their list. We have all done it, myself included! Think about it this way, isn't that how it goes at the gym at the beginning of the year? Those first few weeks, EVERYONE is there, crushing as many goals as they can. But... life catches up with them and all the new habits start getting harder to manage. Where do all those gym goers go after that? They stay home because they quit, frustrated with themselves and farther behind than they were when they started. Creating a healthy lifestyle takes timeCreating a healthy lifestyle takes time and it is very easy to get burnt out if you take on too many things at once. So, I ask you to NOT be one of those New Year gym goers. I ask you to be the person who chooses your resolutions wisely. That means, you pick ONE thing to start on. Just one and START there. Resolutions don't have to happen only at the beginning of the year, they can start any day you want them to. Pick your ONE resolution for the start of the year. Once that has become a habit, make another resolution. Who cares if it's April, all that matters is you mastered what you wanted to and still have the stamina and willpower to achieve another goal.
|
AuthorMy name is Laura and I help overly tired 20something women overhaul their lives, energy and confidence without overwhelm. Categories
All
DISCLAIMER:
Although I am a Certified Personal Trainer through the National Academy of Sports Medicine and write to the best of my knowledge on fitness, nutrition and lifestyle practices, I cannot be made liable to know all information on a particular subject. Knowledge gained through this blog is to be used at your own risk and all lifestyle changes should be discussed with a doctor before starting. I am also a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com. I do receive a small reimbursement for sales made through the links provided on my blog. |